Ukrajna és a háborúpárti Európa retteghet a román választások után

2025. május 05. 09:36

George Simion ukránellenes kijelentései miatt tiltólistára került, mégis esélyes arra, hogy Románia következő elnöke legyen.

2025. május 05. 09:36
null

Az ukrán titkosszolgálat szerint Simion veszélyt jelent a szomszédos állam szuverenitására. Kijevben és Brüsszelben is aggódva figyelik, merre fordul Románia.

George Simion, az AUR párt nacionalista vezetője nemcsak a romániai elnökválasztás első fordulóját nyerte meg elsöprő fölénnyel – de úgy tűnik, hogy egy Oroszország által destabilizált térségben az egyik legfontosabb NATO-tagállam vezetőjévé válhat.

A politikus ellen azonban komoly nemzetbiztonsági aggályokat fogalmaztak meg: Ukrajna és Moldova is beutazási tilalmat rendelt el ellene.

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) szerint 

George Simion „szisztematikus ukránellenes tevékenységet” folytat, amely „sérti Ukrajna szuverenitását és területi integritását.” 

Kijev hivatalos tájékoztatása szerint Simion propagandisztikus kijelentései célja 

Ukrajna lejáratása a nemzetközi színtéren, valamint az unionista eszmék terjesztése, amelyek szerint például Besszarábiának (jelenleg Moldova területe) újra Románia részeként kellene egyesülnie.

A román politikus 2021-ben megpróbált belépni Moldovába, de a hatóságok visszafordították. Tavaly az Ukrán Biztonsági Szolgálat hivatalosan megerősítette, hogy Simion neve szerepel az ország tiltólistáján, mert tevékenysége ellentétes Ukrajna nemzeti érdekeivel. 

Az ukrán válasz szerint Simion többek között azt is terjesztette, hogy Ukrajnában a román kisebbség jogait megsértik, ami szerintük kifejezetten orosz narratívákat erősít a régióban.

A politikus tagadja a vádakat. Szerinte a „bűne” annyi, hogy kizárólag a román nemzeti érdekeket képviseli – és nyíltan beszél arról, hogy harcol Besszarábia visszaszerzéséért.

A jelölt a Kijevnek nyújtott katonai segélyek leállítását is szorgalmazta, de tagadja, hogy oroszbarát lenne. 

Ezt is ajánljuk a témában

A bukaresti belpolitikai káosz közepette Simion győzelme új szintre emeli a feszültséget: politikai elemzők arra figyelmeztetnek, hogy Románia elszigetelődhet, csökkenhet a külföldi befektetői bizalom, és meginghat a NATO egysége a fekete-tengeri térségben. Ez különösen aggasztó egy olyan időszakban, amikor Ukrajna immár harmadik éve küzd az orosz invázióval szemben – írta a Bloomberg.

Mi jön most?

A második választási fordulót május 18-án rendezik. Simion ellenfele a függetlenként induló, mérsékelt hangvételű bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan lesz. A kérdés: elég lesz-e két hét arra, hogy a választók felismerjék, milyen geopolitikai kockázatokat rejt Simion felemelkedése?

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP


 

Összesen 74 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Beszélgető
2025. május 05. 14:29
Úgy tűnik, nem igazolódik a mondás, hogy az ellenségem ellensége a barátom. Egy mindenkit gyűlölő ukrán náci szarhalom mellé kapunk egy másik mindenkit gyűlölő román szarhalmot. Tényleg kellenek ide a nato csapatok. Legfőképpen amerikaiakból!
2025. május 05. 14:15 Szerkesztve
Az EU mint ellenségkép mellé majd bejön a szokásos magyar kártya, a “ki Erdélyből a magyarokkal”, Erdély román, Románia és Besszarábia = Nagy-Románia meg hasonlók. Szép lesz. Ha ez a trend irányadóvá válik, előbb utóbb sem szabadegyetem nem lesz, de még a pünkösdi búcsút is korlátozhatják, mondván, a románok döntő többsége ortodox. Nyilván ez erős, de aki ennyire hungarofób, az előbb-utóbb meglép bármit, ami az össznemzetiség és magyarság ellen van. Táptalaj meg van hozzá sajnos, ezt tudjuk.
2025. május 05. 14:15 Szerkesztve
Magyarországon minden kisebbség tanulhat a saját nyelvén, meg lehet nézni a Békés vármegyei román nyelvű iskolát, vagy a szintén délkeleten (is) élő szlovákok helyzetét. Az orosz-ukrán konfliktus óta az itt menedéket kereső ukrán gyermekek lehetőség szerint anyanyelvükön is tanulhatnak, hogy ne szenvedjenek hátrányt, ezt számos orosz- és vagy ukrán nyelvet beszélő tanár segíti. Simion hátán az AUR fel fog kapaszkodni, szép szeletet kapnak majd a tortából a következő választásokon, aztán jöhet a közigazgatási reform, mint anno a nagy megyerendezés. HR és CV megyéket odacsapják Brassóhoz meg Szebenhez esetleg Bákóhoz, Maros megye pedig megy Kolozs és Fehér megyék mellé, mindjárt “megoldódik” a magyar többségű tájegységek, illetve megyék problémája. Aztán ha nincs is arányaiban annyi magyar, akkor le lehet szépen építeni mindent.
luisbathhelena
2025. május 05. 13:22
Nem kell beszarni sem a brüsszeli sem a román elitnek. Mint minden román-ez a fickó is megvehető. Puszta pénzkérdés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!